Zarówno wielosezonowe, jak i też zimowe czy letnie opony trzeba wcześniej lub później wymienić na nowe. Inwestycja w ogumienie wysokiej klasy przekłada się m.in. na mniejszą częstotliwość wizyt w zakładzie wulkanizatorskim, co w praktyce ułatwia optymalizację kosztów naturalnej eksploatacji auta. Czy opłaca się samodzielnie wymieniać opony? Jakie narzędzia są do tego potrzebne? Jak należy przechowywać drugi komplet ogumienia sezonowego? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Czy wymieniając samodzielnie opony 205/55R16 można oszczędzić na wulkanizacji?
W pierwszej chwili zdawać by się mogło, iż samodzielna wymiana opon rozwiązuje problem kosztownych i czasochłonnych wizyt w warsztatach wulkanizatorskich. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę, iż nie do końca tak jest, ponieważ mało kto jest w stanie ustawić bez odpowiednich narzędzi geometrię osi. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść wizyty w profesjonalnym zakładzie wulkanizacyjnym jest kwestia precyzyjnego wyważenia kół. Letnie, zimowe i całoroczne opony 205/55R16 muszą być odpowiednio wyważone, ponieważ przekłada się to nie tylko na bezpieczeństwo, ale także i żywotność. Niewyważone ogumienie ściera się szybciej i ma gorsze właściwości trakcyjne, przez co samochód zużywa więcej paliwa. Oddziałuje to negatywnie także na długość trasy hamowania oraz przyczepność w trakcie pokonywania zakrętów. Z tego też powodu wymieniając samodzielnie opony, można obniżyć koszty wulkanizacji, ale nie da się ich w zupełności zniwelować.
Jak samodzielnie wymienić opony 215/55R16 na nowe?
Niezależnie od rodzaju oraz rozmiaru opon w trakcie wymiany potrzebne będą narzędzia takie jak lewarek i klucz. Trzeba pamiętać też o tym, że niektórzy producenci samochodów stosują dodatkowe zabezpieczenia w postaci niestandardowych zakończeń śrub mocujących. W tego rodzaju autach potrzebna będzie specjalna przejściówka, która jest oczywiście elementem standardowego wyposażenia każdego auta. Niestety, ze względu na niewielki rozmiar, bardzo łatwo można ją zgubić lub zawieruszyć. Samodzielna wymiana ogumienia możliwa jest jedynie w scenariuszu, który nie wymaga przekładania opon z jednej felgi na drugą. Bez odpowiednich narzędzi, umiejętności i wiedzy nie da się tego zrobić bezpiecznie ani dobrze. Żeby wymienić osadzone już na feldze opony 215/55R16 wystarczy uzbroić się w cierpliwość, odpowiedni klucz oraz lewarek. Szczególnie przydatna jest także wiertarka pneumatyczna, ponieważ dzięki niej nie trzeba siłować się z odkręceniem i dokręceniem śrub mocujących.
Jak przechowywać sezonowe opony 215/55R16?
Wbrew pozorom drugiego kompletu opon nie można przechowywać w przypadkowy sposób, ponieważ może to prowadzić do deformacji, parcenia i utraty właściwości trakcyjnych gumy. Niezależnie od rodzaju ogumienia nie może być ono magazynowane:
– na słońcu oraz w pobliżu źródeł ciepła (np. grzejników, pieców, kominów itp.),
– w niesprzyjających warunkach środowiskowych (np. skrajnie niskie temperatury, wysoka wilgotność powietrza itp.),
– w nieprzemyślanej pozycji (np. podwieszone na haku za gumę, a nie felgę lub rzucone jedna na drugą).